Malí pacienti na Kramároch majú nový detský kútik

Pozvánka na otvorenie ďalšieho detského kútika
SITA/osmijanko.sk
BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) Malí pacienti na Klinike detskej hematológie a onkológie v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave majú oddnes nový detský kútik. Ten pre nich podľa primárky kliniky Daniely Sejnovej znamená kúsok domova. Niektorí detskí pacienti tu síce strávia v lepších prípadoch len niekoľko dní, pri komplikáciách však ide o niekoľko týždňov či mesiacov.

"Strávia tu veľký čas svojho života, kútik znamená akési priblíženie domova. Je to pestré a veselé, majú možnosť sa hrať s kvalitnými hračkami. Je to úplne niečo iné ako celá klinika," povedala pre agentúru SITA Sejnová. Nielen nové priestory ale aj celková psychická pohoda pritom podľa nej zvyšujú imunitný systém pacientov, čo pomáha aj liečebným výsledkom. "Ak je niekto dobre naladený, lepšie znáša liečbu. A aj komplikácie, ktoré má, dokážu nejakým spôsobom prekonať," doplnila primárka.

Klinike sa tento rok podarilo zároveň zrekonštruovať oddelenie veľkých detí. Tu sú hospitalizované deti a mládež od približne 12 do 19 rokov. Po rekonštrukcii má každá izba vlastné sociálne zariadenie, v izbách je klimatizácia zabezpečujúca vysokú čistotu vzduchu. Každý pacient má pritom podľa Sejnovej pri posteli prístup na internet. Pacientom je k dispozícii tiež herňa. Na rekonštrukciu stále čaká oddelenie malých detí, od narodenia do približne desiateho alebo dvanásteho roku. Práve na tomto oddelení sa nachádza aj spomínaný nový detský kútik. Nemocnici však na obnovu priestorov chýbajú zatiaľ peniaze.

Otvorený nový kútik je v poradí 23 takýmto miestom, ktoré zriadilo občianske združenie Osmijanko. Tomu finančne už niekoľko rokov pomáha zdravotná poisťovňa Dôvera a Nadácia SPP. Krstný otec združenia Ján Kroner pri dnešnom otvorení nových priestorov skonštatoval, že to asi nebude ešte také zlé, keďže sa stále nájde veľa dobrých ľudí, ktorí sú ochotní nezištne pomáhať. Zároveň zaželal, aby tu bolo čo najmenej detských pacientov a aby rýchlo "utekali do svojej detskej izby". Tento rok pritom nejde o posledný takýto kútik na detskom oddelení, združenie podľa jeho riaditeľky Jany Pecsérke-Kubranskej plánuje otvoriť podobné priestory ešte v Galante, Nitre a v Žiline.

Klinika detskej hematológie a onkológie je najväčším pracoviskom svojho druhu na Slovensku. Počas minulého roka tu bolo hospitalizovaných 975 detí, tento rok ich je zatiaľ 460. Na nemocničnom lôžku zostávajú deti priemerne dva až tri týždne, vo výnimočných prípadoch dva až tri mesiace.

SITA