Nemocnica v Ružomberku sa vyfarbila

Na detskom a novorodeneckom oddelení v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku to už pár dní hýri veselými farbami. Maliari oddelenie premenili na priestor plný farebných guľôčok a rozprávkových postavičiek.

Letné prázdniny sú najmä o zábave a oddychu. Pre deti je však leto aj obdobím mnohých nástrah, pretože stúpa počet vážnych úrazov, kvôli ktorým často skončia až v nemocnici. Preto združenie Osmijanko v spolupráci so zdravotnou poisťovňou Dôvera neoddychujú ani v lete a pre detských pacientov opäť zrenovovali a vyfarbili detské oddelenie.

„Deti sú v nemocnici zväčša vyplašené a boja sa cudzieho prostredia. Veselé farby a obrázky na stenách ich zaujmú, vyčarujú úsmev na perách a navodia príjemnejšie myšlienky. Naším cieľom je postupne priniesť farby na každé detské oddelenie v nemocniciach po celom Slovensku,“ povedala Jana Pecsérke Kubranská, riaditeľka združenia Osmijanko.

Interiér detského aj novorodeneckého oddelenia prešiel len pred nedávnom kompletnou výmaľbou. Maliari tak mali k dispozícii ideálny podklad – čisté plátno, ktoré začali zapĺňať farebnými motívmi. Predsa len detské oddelenie si žiada hravosť a trochu fantázie. Vyfarbili sa izby, chodby, ambulancie, JISky aj detský kútik, ktorý slúži na hranie.

Vedenie nemocnice a hospitalizované deti si „nové“ oddelenie prevzali aj z rúk klaunov zo združenia Červený nos Clowndoctors. Nechýbali veselé pesničky, červené klaunovské nosy a smiech, veď ich hlavným poslaním bolo deti zabaviť, zbaviť ich strachu a aj takto pomôcť zlepšiť ich zdravotný stav.

„Sme presvedčení, že investícia do renovácie nemocníc má obrovský zmysel. Na prvom mieste je bezpochyby vždy kvalitná zdravotná starostlivosť a dobre nastavená liečba. Pre hospitalizovaných a najmä deti je však rovnako dôležité aj prostredie, v ktorom sa liečia,“ povedal Martin Kultan, generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera.