Ružomberok sa vyfarbil

RUŽOMBEROK (sd, foto R. Maškurica) - Detské a novorodenecké oddelenie v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku už pár dní hýri veselými farbami. Maliari oddelenie zmenili na priestor plný farebných guľôčok a rozprávkových postavičiek.
Letné prázdniny sú najmä o zábave a oddychu. Pre deti je však leto aj obdobím mnohých nástrah, pretože stúpa počet vážnych úrazov, pre ktoré často skončia až v nemocnici. Preto Združenie Osmijanko a zdravotná poisťovňa Dôvera neoddychujú ani v lete a pre detských pacientov vymaľovali ďalšie detské oddelenie. „Deti sú v nemocnici zväčša vyplašené a boja sa cudzieho prostredia. Veselé farby a obrázky na stenách ich zaujmú, vyčaria úsmev na perách a navodia príjemnejšie myšlienky. Naším cieľom je postupne priniesť farby na každé detské oddelenie v nemocniciach po celom Slovensku,“ povedala Jana Pecsérke Kubranská, riaditeľka Združenia Osmijanko.

Interiér detského aj novorodeneckého oddelenia prešiel len prednedávnom kompletnou výmaľbou. Maliari tak mali k dispozícii ideálny podklad – čisté plátno, ktoré začali zapĺňať farebnými motívmi. Predsa len detské oddelenie si žiada hravosť a trochu fantázie. Obrázky a postavičky postupne pribudli na izbách a chodbách, v ambulanciách a aj v detskom kútiku, ktorý slúži deťom na krátenie chvíľ, hranie aj učenie.

Vedenie nemocnice a hospitalizované deti si „nové“ oddelenie prevzali aj z rúk klaunov zo združenia Červený Nos Clowndoctors. Nechýbali veselé pesničky, červené klaunovské nosy a smiech, veď ich hlavným poslaním bolo deti zabaviť, zbaviť ich strachu a aj takto pomôcť zlepšiť ich zdravotný stav.

„Sme presvedčení, že investícia do renovácie nemocníc má obrovský zmysel. Na prvom mieste je bezpochyby vždy kvalitná zdravotná starostlivosť a dobre nastavená liečba. Pre hospitalizovaných a najmä pre deti je však rovnako dôležité aj prostredie, v ktorom sa liečia,“ povedal Martin Kultan, generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera.